En امروز : 6 خرداد 1401

سفیر افغانستان و استاندار مازندران، دیدار کردند؛

تجار افغانستان سرمایه های خود را به مازندران می آورند / آمادگی داریم تا با تجار به نام و فعال افغانستانی وارد تجارت شویم

کد خبر : 112189 22 اردیبهشت 1401فرهنگی
پ

در این دیدار سفیر افغانستان، بر توسعه تعاملات تجاری بویژه سرمایه گذاری فعالان تجاری اقتصادی افغان در مازندران تاکید کرد و استاندار مازندران نیز آمادگی کامل مازندران برای برقراری و تقویت این رابطه را اعلام نمود. ‎

سفیر افغانستان که برای شرکت در افتتاحیه رویداد ساری 2022، پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو به مازندران آمده بود، با سیدمحمود حسینی پور، مقام عالی دولت در مازندران دیدار و گفتگو کرد.

سفیر افغانستان در این دیدار گفت: بحث ارتباط ایران و افعانستان مربوط به چند سال گذشته نیست و دو ملت دوستی و ارتباط دیرینه با یکدیگر دارند.

وی افزود: تجار زیادی داریم که سرمایه خود را به ایران منتقل کرده اند و در حال بررسی هستیم که بتوانیم این سرمایه را به مازندران منتقل کنیم.

سفیر افغانستان در ایران، اظهار داشت: در حوزه آموزشی بیش از ۴۰ هزار دانشجوی افغان در ایران تحصیل می کنند، یقبنا دانشگاه های مازندران می توانند در این زمینه نیز ورود پیدا کنند و پذیرای دانشجویان افغان باسند.

وی ادامه داد: برخی از تجار افغان سرمایه خود را به ایران و سپس به ترکیه منتقل می کنند در صورتیکه نمونه آن در ایران؛ مازندران وجود دارد و در حال حاضر تلاش ما بر حفظ سرمایه تجار افغان در ایران است.

 

سفیر افغانستان در ایران، با اشاره به این که تجار ما می توانند با هدف صادرات به افعانستان در ایران به خصوص مازندران تولید داشته باشند، عنوان کرد: میشنهاد می کنیم از طریق اتاق های بازرگانی ارتباط تجاری تجار دو کشور با یکدیگر تثبیت شود.

 

 

سیدمحمود حسینی پور نیز در این دیدار گفت: مازندران به واسطه طبیعت خدادای یکی از نقاط گردشگری منحصر به فرد جهان است. در هیج جای دنیا نمی توانید منطقه ای را پیدا کنید که دریا؛ جلگه و جنگل یکجا کنار هم باشند اما خدواند تمام این نعمت ها را در مازندران قرار داده است.

 

 

وی با بیان این که سالانه گردشگران زیادی از کشورهای مختلف وارد مازندران می شوند، افزود: شبه جزیره میانکاله ذخیرگاه ژنتیکی پرندگان کمیاب و نایاب دنیا است و سالانه گردشگران زیادی را از اقصی نقاط جهان به خود جلب می کند.

 

استاندار مازندران، اظهار داشت: کشور افغانستان برادر و دوست ما است؛ به واسطه ظلم هایی که توسط امریکا و شرکای آن به ملت افعانستان شد ما شرایط مردم افغانستان را کامل درک می کنیم، دو کشور، مسلمان، همسایه، هم زبان و هم فرهنگ هستند، ایران و افغانستان اشتراکات زیادی با هم دارند که زمینه شروع خوب سرمایه گذاری متعدد دو طرف خواهد بود.

حسینی پور، افزود: مهاجران زیادی از افغانستان در ایران هستند اما سرمایه گذاران افغان کمتر در ایران به خصوص در مازندران سرمایه گذاری کرده اند لذا خواستار تثبیت این سرمایه در ایران به خصوص مازندران هستیم. آمادگی داریم تا با تجار به نام و فعال افغانستانی وارد تجارت شویم.

گالری تصاویر

اشتراک گذاری