En امروز : 2 خرداد 1401

معاون فرماندار تاکید کرد: لزوم مشارکت جدی دهیاران در اجرای طرح زراعت چوب

24 آذر 1400
پ

سومین جلسه توسعه  زراعت چوب به ریاست جمال فاضلی معاون  فرماندار محمودآباد و با حضور بخشداران مرکزی و  سرخ رود، رییس  اداره منابع طبیعی آمل ، رییس اداره منابع طبیعی نور و معاون اداره جهاد کشاورزی در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی و برنامه ریزی فرمانداری شهرستان محمودآباد در این جلسه گفت: طرح توسعه زراعت چوب به منظور افزایش بهره وری در بخش کشاورزی و منابع طبیعی مطرح شده است که بر اساس تکلیف برنامه ششم توسعه پایدار ۱۵ هزار اراضی جنگلی کشور باید به ۷۵ هزار هکتار افزایش یابد.

جمال فاضلی افزود: مجلس شورای اسلامی نیز در سال ۸۹،قانون زراعت چوب را به عنوان یک تکلیف برای دستگاه های اجرایی تعیین کرده است.

وی در خصوص اهمیت طرح زراعت چوب توضیح داد: اجرای این طرح در  افزایش اشتغال، جلوگیری از قاچاق چوب، حفظ محیط زیست و عرصه های جنگلی موثر است.

معاون فرمانداری محمودآباد ادامه داد:متاسفانه با وجود اهمیت طرح زراعت چوب ، ما نتوانستیم مردم را برای اجرای هر چه بهتر این طرح باخود همراه کنیم.

وی همچنین عدم نگهداری مناسب از نهال های کاشته شده را یکی از مشکلات پیش روی این طرح دانست و گفت: شیوه اشتباه نگهداری از نهال ها سبب شده بسیاری از این نهال ها به اندازه مطلوب نرسند و طرح نیز به خوبی اجرا نشود.

فاضلی با تاکید بر اینکه عرصه های جنگلی که در طرح زراعت چوب ایجاد می شود سرمایه ملّی است، گفت: لازم است برای اجرای بهتر این طرح همه دستگاه ها و شهروندان خودشان را مسیول بدانند و  مشارکت کنند.

وی آگاه سازی مردم نسبت به ضرورت طرح زراعت چوب را یکی از اولویت های اجرایی این طرح دانست و افزود: در ورودی شهر و روستاها طرح زراعت چوب و توسعه پایدار مورد تاکید استاندار است و باید اجرا شود.

معاون عمرانی فرمانداری محمودآبادگفت: اجرای این طرح در زیبایی روستا و بهبود اقتصاد روستا اثر مستقیم دارد و متولی اجرای آن در روستا نیز دهیارها هستند.

فاضلی ادامه داد: سال گذشته ۲۵ هزار نهال در محمودآباد کاشته شد و امسال باید طرح زراعت چوب در ۴۰ هکتار اجرا شود.

وی با بیان اینکه مشکلی برای تامین نهال مورد نیاز وجود ندارد، ادامه داد: برنامه ریزی های لازم انجام شده است و منابع طبیعی آمادگی تامین تمام نهال های مورد نیاز برای اجرای این طرح را دارد.

وی بر لزوم مشارکت دهیارها بر تین طرح تاکید کرد و ادامه داد: دهیارها میتوانند پس از چند سال درختان کاشته شده در طرح زراعت چوب را به فروش برسانند و‌ منابع حاصل از آن را برای روستا استفاده کنند.

فاضلی گفت :لازم است عرصه های بلااستفاده در روستاها توسط دهیاران شناسایی و برای احرای طرح زراعت چوب استفاده شود.