فارسی| En امروز : 9 اسفند 1398

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران:

اقتصاد زن‌پایه در استان باید تقویت شود

کد خبر : 90632 25 بهمن 1398فرهنگی
پ

نمایشگاه توانمندی مشاغل خانگی بانوان سرپرست خانوار مازندران با تدبیر اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران در محل نمایشگاه‌های بین المللی قائم‌شهر برگزار شد. ‎

نمایشگاه توانمندی مشاغل خانگی بانوان سرپرست خانوار مازندران با تدبیر اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران در محل نمایشگاه‌های بین المللی قائم‌شهر برگزار شد.

سمیه قاسمی طوسی در این خصوص ضمن تأکید بر ضرورت تقویت اقتصاد زن‌پایه گفت: با توجه به تفاهم‌نامه مشترکی که بین معاونت امور بانوان و خانواده ریاست جمهوری، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی به امضا رسید، بخش اعظمی از افراد حاضر در این نمایشگاه را افرادی تشکیل داده‌اند که در این طرح ملی شناسایی شده‌اند.

وی در ادامه بر نقش سازنده زنان در اقتصاد خانواده تأکید و خاطرنشان کرد: بسیاری از این غرفه‌داران، برای نخستین بار در چنین نمایشگاهی شرکت کردند و توان بالایی در حوزه‌های مختلف مشاغل خانگی دارند و نیازمند تقویت و حمایت هستند.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران همچنین گفت: اگر در گذشته نگاه بر این بوده که مرد نان‌آور خانه است اما امروز شرایط تغییرات بنیادینی کرده است و بخش دولتی هم باید الزامات شرایط جدید را بپذیرد و حمایت عملی از این زنان و برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی، یکی از همان گام‌هایی است که ما تلاش داریم انجام بدهیم.

سمیه قاسمی طوسی در ادامه افزود: نسبت جمعیت زنان به مردان با کسر حدود یک درصد است و در مازندران نیز حدود 49.2 درصد از نفوس استان را زنان تشکیل می‌دهند ضمن اینکه بخش قابل توجهی از این زنان، تحصیلات عالیه دارند و مهارت‌های فنی و تخصصی آموختند و اگر مورد حمایت قرار گیرند، حضور اثرگذاری در جامعه خواهند داشت و می‌توانند کمک شایانی به اقتصاد و درآمد خانواده داشته باشند.

وی با اشاره به ضرورت تشویق این زنان گفت: امیدواریم برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی هم به معرفی این افراد به بازار کمک کند و هم در فروش تولیدات و محصولات آنان منجر شود تا انگیزه آنان برای فعالیت اقتصادی در آنان تقویت شود.

طوسی درخصوص حمایت از این زنان گفت: دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مازندران معمولا مکانیسمی برای حمایت مستقیم از این زنان مانند ردیف اعتباری مجزا و یا پرداخت تسهیلات کم‌بهره به آنان ندارد اما ما تلاش می‌کنیم از طرف این زنان، مطالبه‌گری کنیم تا برخی نهادهای تخصصی و دستگاه‌های اجرایی از این زنان حمایت کنند و به‌ویژه از مدیرانی خواستیم که در این نمایشگاه حاضر شوند و هر کدام برابر قوانین از این زنان حمایت کنند.

وی درخصوص زمان برگزاری نمایشگاه نیز گفت: بیش از 130 غرفه‌دار در حوزه صنایع دستی، مد لباس، صنایع غذایی و موارد دیگر در این نمایشگاه حضور دارند که غالباً از استان مازندران هستند ضمن این‌که افرادی از استان‌های دیگر هم در این نمایشگاه حاضر شدند و تا 25 بهمن ماه منتظر حضور شهروندان و مدیران برای ارائه محصولات خود هستند.

گالری تصاویر

اشتراک گذاری